DOPORUČUJEME

KONTAKTNÍ INFORMACE

Logo CK SLAN tour

Web slantour.cz provozuje SLAN tour s.r.o.

tel.: (+ 420) 312522704
mob.: (+ 420) 604255018
e-mail: info@slantour.cz
web: www.slantour.cz

kompletní kontakty

Barcelona krok za krokem

DALŠÍ INFORMACE

 • Barcelona
  Barcelona Barcelona je hlavním městem Katalánska a současně je i hlavním městem stejnojmenné provincie. Leží při pobřeží Středozemního moře na severovýchodě Španělska.
 • Španělsko
GAUDÍ, PICASSO, MIRÓ, MIES VAN DER ROHE A KATALÁNSKÉ ROMÁNSKÉ A GOTICKÉ UMĚNÍ

Barcelona je Paříží Středozemního moře. Přístav založili již staří Římané a ve středověku se město stalo sídlem Barcelonského hrabství. Umění v Barceloně spojuje dávné španělské a jihofrancouzské tradice. Mezi kulturní atrakce města patří Gaudího secesní architektura jako je chrám Sagrada Família, domy Casa Milà a Casa Batlló či park Güell. Známá je také gotická čtvrť Barri Gòtic s katedrálou svatého Kříže a svaté Eulálie nebo kostelem Santa Maria del Mar. Na hoře Montjuïc se nachází Katalánské národní umělecké muzeum s uměleckými poklady doby románské a gotické a Fundació Joan Miró, které nabízí stálou expozici díla významného španělského surrealisty. K raritám moderní architektury města patří Barcelonský pavilon architekta Miese van der Rohe a statisíce diváků ročně navštíví Muzeum Pabla Picassa s nejcennějším souborem obrazů z jeho mládí. Krok za krokem s historikem umění Petrem Kováčem navštívíme nejvýznamnější umělecké poklady Barcelony a její proslulá muzea.

PROGRAM ZÁJEZDU

1. den: GOTICKÁ ČTVRŤ BARCELONY A STŘEDOVĚKÁ ARCHITEKTURA
Dopoledne přílet do Barcelony, ubytování v hotelu a odpoledne nejstarší část města Barri Gòtic, neboli Gotická čtvrť. Navštívíme katedrálu sv. Kříže a sv. Eulálie, budovanou od 13. století, a kostel Santa Maria del Mar (Basílica de Santa María del Mar), který je nádhernou ukázkou čisté katalánské gotiky a stal se inspirací pro román Katedrála moře. Nedaleko katedrály si prohlédneme secesní Palác hudby (Palau de la Música Catalana) zařazený na seznam kulturního dědictví UNESCO. Architektem stavby byl Lluís Domènech i Montaner, po Gaudím nejvýznamnější katalánský secesní umělec. Templo de Augusto - impozantní ruina antického chrámu z 1. století před naším letopočtem, hlavní památka na dobu rozkvětu Barcelony během vlády císaře Augusta. V podvečer volno v přístavišti a na Rambla del Mar. Noc v hotelu v Barceloně.
2. den: GAUDÍHO SECESNÍ STAVBY A MODERNÍ ARCHITEKTURA BARCELONY
Většina návštěvníků Barcelony si Gaudího představuje jako geniálního šílence podobného Salvadoru Dalímu, který žil mimo čas a realitu. Opak je však pravda. Gaudí obdivoval historické slohy, zejména gotiku a maurské umění, a myšlením byl konzervativní katolík. Měl však mimořádnou představivost. Asi by se v Barceloně neuživil nebýt štědrých mecenášů, kteří objevili jeho talent. Díky tomu patří Gaudího secesní domy jako je Casa Batlló nebo Casa Milà (La Pedrera) k tomu nejlepšímu v evropském umění na přelomu 19. a 20. století. Když na jaře 1926 Gaudí zemřel, procházel Barcelonou kilometr dlouhý pohřební průvod a tisíce lidí lemovaly na chodnících jeho poslední cestu, která mířila k rozestavěnému chrámu Sagrada Familia. Chrám Sagrada Família, který si důkladně prohlídneme, je nejnavštěvovanější architektonickou památkou celého Španělska. Celkem sedm Gaudího staveb bylo ve Španělsku zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Během celého dne krok za krokem projdeme město a zastavíme se u nejslavnějších secesních staveb města, které postavil Antonio Gaudí (palác rodiny Güellů, chrám Sagrada Família, Casa Batlló, Casa Milà, Casa Calvet, park Güell) a jeho konkurent Lluís Domènech i Montaner (Hospital de Sant Pau, unikátní propojení secese a maurského umění). Pozornost budeme věnovat také dalším významným dílům moderní a současné architektury jako je Mercat Els Encants Vells (architekt Fermín Vázquez), Torre Glòries (architekt Jean Nouvel) Suites Avenue (architekt Toyo Ito) a nádraží ve stylu art deco Estación de Franca, Noc v hotelu v Barceloně.
3. den: KATALÁNSKÉ NÁRODNÍ UMĚLECKÉ MUZEUM NEBO FUNDACIÓ JOAN MIRÓ, BARCELONSKÝ PAVILON ARCHITEKTA MIESE VAN DER ROHE
Katalánsko vlastní nejcennější a nejzachovalejší nástěnné malby z doby tzv. románské renesance. Fresky byly sejmuty z řady kostelů a přeneseny do Katalánského národního uměleckého muzea v Barceloně (Museum Nacional d?Art de Catalunya). Ani Francie s jejími kláštery a katedrálami nenabízí srovnatelná veledíla evropské malby 11. - 13. století. K tomu jsou vystaveny i cenné zlatnické předměty a ranné oltáře, které byly součástí vybavení katalánských chrámů. Katalánsko je současně vedle Čech a Itálie zemí, kde se zachovalo nejvíce středověkých deskových obrazů, zejména ze 13. - 15. století. Všechny tyto malířské poklady nabízí úžasný zážitek. Jen málo muzeí ve světě se může pochlubit takovým bohatstvím. Vedle památek doby středověku a renesance muzeum nabízí i díla El Greca, Velázquez a Tiziana. Odpoledne navštívíme Fundació Joan Miró a Barcelonský pavilon architekta Miese van der Rohe. Fundació Joan Miró představuje hlavní umělecké centrum malíře, jenž společně se Salvadorem Dalím patří k nejznámějším katalánským surrealistům. Osudové se pro něj stalo setkání s André Bretonem, otcem surrealismu. Miró nabízí ve svých obrazech pocit naprosto svobodné fantazijní hry s malířskými formami. Realita se u něj mění ve znaky. Barcelonská nadace schraňuje jeho nejdůležitější umělecký odkaz. Barcelonský pavilon byl německý pavilon na Světové výstavě 1929 v Barceloně. Byl navržený architektem Ludwigem Miesem van der Rohe a patří mezi nejslavnější stavby v historii moderní architektury. Dnes na původním místě stojí replika, která byla postavena 1986 skupinou katalánských architektů za podpory vlády. Je často přirovnávána k brněnské vile Tugendhat; obě stavby byly navrženy ve stejném roce, mají stejného architekta i podobnou tvůrčí myšlenku. Noc v hotelu v Barceloně.
4. den: PABLO PICASSO V BARCELONĚ
Pablo Picasso, jeden z nejslavnější malířů 20. století, se narodil v Malaze na jihu Španělska, ale mládí prožil v Barceloně. Často navštěvoval kabaret U čtyř koček kousek od barcelonské katedrály, kde se scházela umělecká smetánka secesní Barcelony. Jeho malířský vývoj můžeme sledovat díky kolekci jeho prací, které jsou zastoupeny v Picassově muzeu v Barceloně, které dopoledne navštívíme. Od prvních akademických obrazů patnáctiletého Picassa se dostaneme k dílům modrého a růžového období, objevíme jeho kubismus i jeho poválečnou postkubistickou tvorbu. Raritou muzea jsou Picassovy malířské variace na nejslavnější dílo barokního malíře Diega Velázqueze Dvorní dámy, které umělec obdivoval při svém studiu v Madridu. Pozdě odpoledne odjezd na letiště a v 17:40 odlet do Prahy.

TERMÍNY A CENY

Termín zájezdu Cena za osobu
K zvolenému zájezdu bohužel aktuálně nenabízíme žádný termín.

STRAVOVÁNÍ

Snídaně v hotelu.

PODROBNÝ POPIS

Balíček vstupenek obsahuje: 
1) Sagrada Familia
2) Casa Mila neboli La Pedrera - návštěva interiéru a střechy 
3) Park Guell 
4) Museum Nacional dArt de Catalunya
5) Museum Fundació Joan Miró
6) Museum Picasso

ZÁKLADNÍ CENA ZAHRNUJE

 • letecká doprava doprava Praha - Barcelona - Praha
 • transfer z letiště do hotelu a zpět na letiště
 • malé palubní zavazadlo (40x20x25)
 • 3x nocleh v hotelu
 • 3x snídaně
 • služby průvodce
 • místní poplatek

ZÁKLADNÍ CENA NEZAHRNUJE

 • pojištění
 • vstupy do objektů a na výstavy
 • místní dopravu
 • zavazadlo k odbavení

POZNÁMKY

Zájezd pořádá cestovní kancelář SLAN tour ve spolupráci s uměleckohistorickou agenturou ARS AURO PRIOR PhDr. Petera Kováče a s Klubem přátel Stavitelů katedrál. Průvodcem bude historik umění PhDr. Peter Kováč.