K poznání nádherného polského města Gdaňsk využijeme nově zavedené spojení vlakem IC 265 Baltic express, který spojuje bez přestupování Prahu s Gdaňskem. Vlak nabízí plný komfort, včetně jídelního vozu.
Několikadenní pobyt využijeme k poznání města, jeho uměleckých sbírek a historických památek. Po zničující druhé světové válce bylo město náročně obnoveno a jde o jeden z nejzdařilejších příkladů, jak místu vrátit jeho původního ducha středověku a renesance. Během programu poznáme Gdaňsk krok za krokem.
Nejstarší archeologické nálezy, dokládající místní osídlení v podobě rybářské osady, sahají do 7. století. Ovšem první písemnou zmínku o městě nalézáme k roku 997 v legendě Život svatého Vojtěcha, která byla sepsána nedlouho po světcově smrti - kolem roku 1000. Rok 997 proto bývá tradičně chápán jako počátek historie Gdaňska.
1. den
Odjezd vlakem z Prahy v 06:51 hodin.
Odpoledne v 15:41 hod. příjezd do Gdaňsku. Ubytování v hotelu a volno.
2. den
Po snídani se vydáme na celodenní prohlídku GDAŇSKU. S podobou bohatého Gdaňsku souvisí dvě významné epochy. V letech 1308-1454 bylo město součástí řádového státu německých rytířů, což městu přineslo gotická architektonická a umělecká díla na té nejvyšší evropské úrovni. Perlou z tohoto hlediska je především velkolepý chrám Nanebevzetí nejsvětější Panny Marie, který svými rozměry patří k největším stavbám tzv. cihlové gotiky v Evropě. S renesancí a barokem pak souvisí doba, kdy Gdaňsk byl hanzovním městem, kvetoucím místem obchodu v Baltském moři. Uvidíme středověký přístavní jeřáb - evropský unikát, gotický kostel Panny Marie s Krásnou madonou a gotickým orlojem, kostel sv. Trojice a kostel sv. Kateřiny, středověký městský mlýn, starou radnici - dílo nizozemského manýrismu, barokní Neptunovu fontánu, Artušův dvůr - skvost a chlouba hanzovních kupců, Zlatý dům, reprezentativní brány a další památky městské reprezentace. Na okraji města se zastavíme u bývalého cisterciáckého kláštera Oliwa, dnes katedrály - jde o nejdelší cisterciáckou stavba v Evropě. Umělecké poklady města budeme také obdivovat v Národním muzeu v centru Gdaňska v areálu bývalého františkánského kostela.
Během pobytu v Gdaňsku navštívíme také speciální
výstavu věnovanou zlatým pokladům z Rumunska. Expozice je hlavní akcí kulturní
sezóny Polsko - Rumunsko. V Gdaňsku bude k vidění unikátní kolekce středověkého
a byzantského zlatnictví z pokladnice Historického muzea v Bukurešti
(Muzeul Național de Istorie a României) a z regionálních muzeí Bukoviny a
Sedmihradska.
3. den
Snídaně v hotelu. Výlet vlakem do MALBORKU, kde nás čeká detailní prohlídka největšího křižáckého hradu v Evropě, luxusního gotického sídla velmistra řádu německých rytířů a hlavního centra jejich říše. V roce 1997 byl hrad zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Řád německých rytířů se na území dnešní Polska dostal ve 13. století na pozvání kníže Konráda Mazovského, aby kolonizoval území pohanských Prusů. Vytvořil dobře organizovaný a prosperující stát, s jehož existencí je spojena na území dnešního Polska řada významných českých gotických památek. Uvidíme především velkou opukovou sochu Krista na hoře Olivetské, mistrovské dílo dovezené z Čech na území řádu v době panování krále Václava IV.
Odpoledne návrat do Gdaňsku, volno s možností koupání v moři.
4. den
Snídaně v hotelu a cesta vlakem zpět. Odjezd z Gdaňsku ve 12:29 hodin, příjezd do Prahy ve 21:10 hodin.
Hotel v blízkosti vlakového nádraží a nedaleko historického centra.
Snídaně.