DOPORUČUJEME

KONTAKTNÍ INFORMACE

Logo CK SLAN tour

Web slantour.cz provozuje SLAN tour s.r.o.

tel.: (+ 420) 312522704
mob.: (+ 420) 604255018
e-mail: info@slantour.cz
web: www.slantour.cz

kompletní kontakty

DVĚ ZEMĚ A JEDNO UMĚNÍ

Zobrazili jste zájezd s prošlými termíny, vyberte prosím zájezd z naší aktuální nabídky.

RELIKVIÁŘ SV. MAURA, PLASY, CHEB A FRIDRICH II., BAMBERSKÁ KATEDRÁLA A BAMBERSKÝ JEZDEC

Zájezd z cyklu Dvě země a jedno umění se věnuje především uměleckému dědictví středověku v západních Čechách a v německém Bamberku. Hlavní místa dohromady spojuje výjimečná osobnost Fridricha II., který v Chebu opakovaně pobýval a věnoval významný finanční dar na dokončení bamberské katedrály. Císař je u nás známý díky Zlaté bule sicilské, málokdo však ví, že tento vládce z rodu Štaufů plynně hovořil několika jazyky, že se vášnivě zajímal o architekturu, umění, poezii, právo, medicínu i přírodní vědy. Už historik Jacob Burckhardt Fridricha II. považoval za praotce italské renesance. Zájezd speciálně připravil PhDr. Peter Kováč, autor knihy Úsvit renesance o dvorském umění císaře Fridricha II. a o Bamberském jezdci.

PROGRAM ZÁJEZDU

1. den:
Ráno odjezd v 08.00 hodin z Prahy, technické zastávky cestou.
PLASY A EXPOZICE DĚJIN STAVITELSTVÍ: bývalý cisterciácký klášter je dílem vrcholně barokních architektů Matheye, Santiniho a Dientzenhofera, celek doplňuje gotická královská kaple postavená po vzoru francouzských dvoupatrových palácových kaplí. Expozice stavitelství v areálu národní kulturní památky Klášter Plasy návštěvníky seznamuje se stavebním technologií v dějinách architektury, s historií uplatnění různých materiálů a konstrukcí. 
BEČOV A RELIKVIÁŘ SV. MAURA: hrad vznikl na začátku 14. století a Chránil důležitou křižovatku zemských cest. V roce 1985 byl v prostoru hradní kaple nalezen a vyzvednut relikviář svatého Maura, který zde byl ukryt v roce 1945. Relikviář představuje nejvýznamnější románskou a raně gotickou klenotnickou památku u nás a vedle korunovačních klenotů je také nejvýznamnější zlatnickým pokladem v České republice. Relikviář sv. Maura byl vyroben na zakázku benediktinského kláštera ve Florennes (nachází se na území Belgie) pro relikvie sv. Jana Křtitele a později sv. Maura z katedrály v Remeši. Nově připravená expozice Relikviáře sv. Maura nabízí atraktivní možnost poznat uměleckou a historickou hodnotu tohoto pokladu.
Nocleh v hotelu Zámek Kamenný dvůr, Kynšperk nad Ohří.

2. den 
Po snídani odjezd do Bamberku. BAMBERK byl starým německým biskupským sídlem. Město založil král a pozdější císař Jindřich II. v roce 1007. Už sám zakladatel do jeho výstavby vkládal značné prostředky. Vzpomíná na to i pražský Kosmas, jenž v první knize Kroniky české věnuje Bamberku větší pozornost, než leckterému z českých měst. Mimo jiné píše, že Jindřich II. vystavěl "chrám podivuhodně veliký", a dodává, že ho obdařil "tolika nadáními kostelními, zlatými i stříbrnými skvosty a jinou královskou nádherou", že se mu zdá lepší "o tom všem ze skromnosti pomlčeti". Exkurze bude věnována především návštěvě císařskému dómu s mimořádně cennou sochařskou výzdobou, včetně unikátního Bamberského jezdce ze 13. století (nejvýznamnější dílo tzv. štaufského umění v době císře Fridricha II.), oltáře řezbáře Veita Stosse a náhrobku od Tilmana Riemenschneidera. Navštívíme také další památky města včetně chrámové pokladnice se hvězdným pláštěm Jindřicha II. Město Bamberk je od roku 1993 zařazen do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Nocleh v hotelu Zámek Kamenný dvůr, Kynšperk nad Ohří.

3. den 
Po snídani odjezd do Chebu. CHEB: v roce 1146 připadlo Chebsko císaři Fridrichu I. Barbarossovi, který tam kolem roku 1180 nechal postavit dodnes z části zachovaný středověký hrad (falc). S Fridrichem II., nejslavnější panovníkem vrcholného středověku, je pak spojena chebská kaple, jedna z nejstarších plně zachovaných gotických památek ve střední Evropě. Kaple má neobyčejnou sochařskou výzdobu. V Chebu byl 25. února 1634 zavražděn Albrecht z Valdštejna a na hradě jeho důstojníci. Vydáme se po stopách historie a umění, navštívíme nejen Chebský hrad a jeho kapli, ale také Galerii výtvarného umění se sbírkou gotického umění a kolekcí českého moderního umění 19. a 20. století. V muzeu se podíváme na slavné Chebské antependium, mimořádné dílo středověkého textilního umění. K významným památkám města patří také bývalý františkánský klášter, gotická stavba s kostelem Zvěstování Panny Marie s křížovou chodbou ze 13.-14. století a nejstarším původním krovem v Čechách, bývalý kostel sv. Kláry, barokní stavba z let 1708-1711, patrně od K. I. Dienzenhofera nebo gotický chrám svatých Mikuláše a Alžběty, z jehož původní stavby z roku 1220 jsou zachovány obě věže.
V 18.00 odjezd do Prahy, příjezd do Prahy kolem 21.00 hodin.

SLUŽBY A PŘÍPLATKY, 17.05.2024 - 19.05.2024

Služby Kapacita Cena
Cena za osobu Vyprodáno! 6490 Kč
Příplatky Kapacita Cena
1- lůžkový pokoj Vyprodáno! 2900 Kč
Komplexní pojištění Vyprodáno! 180 Kč
Odjezdová místa Kapacita Cena
Slaný Vyprodáno! 0 Kč
Praha Vyprodáno! 0 Kč

UBYTOVÁNÍ, POKOJE

Hotel Zámek Kamenný Dvůr****, Kynšperk nad Ohří.
Všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení, trezor, minibar, satelitní TV s rádiem, některé psací stolek. Kombinace moderního stylu a nadčasové elegance dodá ubytování tu pravou zámeckou atmosféru.
Hosté mají zdarma k dispozici hotelové wellness, kde mohou relaxovat ve finské, parní nebo v eukalyptové sauně a relaxačním bazénku s mořskou vodou vyhřívanou na 30°C. 

STRAVOVÁNÍ

Snídaně v hotelu

PODROBNÝ POPIS

Orientační ceny vstupů:
Klášter Plasy - plné vstupné 180 Kč, senior 65 + 120 Kč
Bečov, relikviář sv. Maura - plné vstupné 200 Kč, senior 65 + 160 Kč
Cheb, prohlídková trasa "Pod střechami chebských domů - vstupné 150 Kč
Chebský hrad - plné vstupné 120 Kč, senior 65 + 60 Kč
Galerie výtvarného umění Cheb - plné vstupné 100 Kč, senior 60 + 70 Kč

ZÁKLADNÍ CENA ZAHRNUJE

  • dopravu autokarem
  • 2x nocleh v hotelu
  • 2x snídani
  • služby průvodce
  • osobní audiosystémy
  • místní poplatek
  • zdarma vstup do hotelového wellness

ZÁKLADNÍ CENA NEZAHRNUJE

  • vstupné do objektů
  • pojištění

POZNÁMKY

Zájezd pořádá cestovní kancelář SLAN tour ve spolupráci s uměleckohistorickou agenturou ARS AURO PRIOR PhDr. Petera Kováče a s Klubem přátel Stavitelů katedrál. Průvodcem bude historik umění PhDr. Peter Kováč.