DOPORUČUJEME
KONTAKTNÍ INFORMACE
Web slantour.cz provozuje SLAN tour s.r.o.
tel.: (+ 420) 312522704
mob.: (+ 420) 604255018
e-mail: info@slantour.cz
web: www.slantour.cz
DVĚ ZEMĚ A JEDNO UMĚNÍ VE STOPÁCH STŘEDOEVROPSKÝCH GOTICKÝCH STAVITELŮ
VŠECHNY TERMÍNY
FREIBERG, ANNABERG-BUCHHOLZ, SCHNEEBERG, ŘEZNO, KADAŇ, MOST A LOUNY
Zájezd z cyklu Dvě země a jedno umění se věnuje především uměleckému dědictví středověku a renesance v severozápadních Čechách a v německém Sasku a Bavorsku. Hlavní místa dohromady spojuje výjimečná osobnost architekta Benedikta Rejta a jeho žáka Jakub Heilmann ze Schweinfurtu, kteří prosazovali v tomto regionu unikátní kroužené klenby. Rejt a Heilmann jsou po vydání knihy Američana Ethana Matat Kavalera Renaissance Gothic považování za geniální tvůrce tzv. severské renesance na přelomu 5. a 16. století. Pozornost bude věnována také katedrální gotice ve Freibergu a Řezně, parléřovskému umění v Bavorsku a slavnému Kříži Přemysla Otakara II., jednomu z nejvzácnějších zlatnických děl z přemyslovských Čech. Zájezd speciálně připravil PhDr. Peter Kováč, autor knih Stavitele katedrál.
PROGRAM ZÁJEZDU
1. den:
Ráno v 07.30 hodin odjezd od Hlavní nádraží v Praze. Dopoledne návštěva FREIBERGU, bývalého středověkého hornického města v Sasku, které je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Ve 12. století bylo Freibergu objeveno stříbro a došlo k plánovitému založení horního města, které neuvěřitelně zbohatlo. Naše pozornost bude věnována pozdně gotické halové trojlodní katedrále Panny Marie, založené kolem 1180 a v současné podobě vybudované v letech 1485-1501. V chóru stavby je pohřebiště saské kurfiřtské rodiny Wettinů s honosnými náhrobky. Z původního staršího kostela se zachovala pozdně románská dřevěná skupina Ukřižování (lettner, kolem 1225) a Zlatá brána, skvěle zachovaný raně gotický portál s bohatou sochařskou výzdobou, zcela unikátní dílo katedrální gotiky 13. století ve střední Evropě. Vynikajícím díle je i Pieta z doby kolem roku 1430, dílo gotického německého expresionismu a pozdní gotiky zaujme kamenná kazatelna ve tvaru tulipánu (Tulpenkanzel) z roku 1505 s a pozoruhodnou sochařskou výzdobou.
Odpoledne středověké hornické město ANNABERG-BUCHHOLZ, místo proslulé těžbou stříbra, zapsané do Světového dědictví UNESCO. Naše pozornost bude soustředěna na kostel Sv. Anny (St. Annenkirche), který přináleží mezi nejslavnější pozdně gotické stavby střední Evropy. Jeden z jeho hlavních tvůrců byl Jakub Heilmann ze Schweinfurtu, učeň pražského architekta Benedikta Rejta. Oba architekti dovršili vývoj pozdně gotických kroužených kleneb, jež zaváděli v Čechách a v Sasku. Roku 1515 je Heilmann doložen v Annabergu, kde se ujal řízení hutě při stavbě kostela sv. Anny a o dva roky později položil osobně základní kámen ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Kostel v Annabergu je bohatě vybaven díly pozdně gotického a raně renesančního umění. K unikátům patří třeba tzv. Hornický oltář saského malíře Hanse Hesse s působivým zobrazením krušnohorské hornické krajiny a hornického života před 500 lety. Hlavní oltář sv. Anny je pak vynikajícím dílem německé renesance s použitím italských dekorativních prvků jako jsou třeba putto jezdící na delfínech, kteří se mění v květinu.
Pozdě odpoledne zastávka ve Schneebergu, kde se od 15. století těžilo stříbro, měď a cín. Bohatství středověkého města symbolizuje kostel sv. Wolfganga, který je jedním z největších německých městských kostelů období pozdní gotiky. V interiéru se mimo jiné nachází rozměrný oltář z dílny Lucase Cranacha s reformační ikonografií.
V podvečer ubytování v Zámek Kamenný Dvůr, Kynšperk nad Ohří s možností večeře.
2. den
Po snídani odjezd do Řezna a celý den ŘEZNO (Regensburg). Ve středověku to bylo jedno z největších a nejbohatších měst Bavorska a hlavní umělecké centrum tzv. Podunajské školy. Kolem roku 70 tam u Dunaje Římané založili vojenský tábor pro kohortu, který císař Marcus Aurelius roku 179 rozšířil na tábor pro legii s názvem Castra Regina. Z této doby se zachovaly zbytky východní věže brány římského tábora Porta Praetoria. Kamenný most v Řezně z let 1135-1146 je nejstarším dochovaným a dodnes používaným mostem na sever od Alp, který se stal vzorem dalších mostů v Evropě (Londýn, Avignon) i v Čechách (Juditin most). Přes něj vedoucí obchodní cesta byla zdrojem středověkého bohatství města. Katedrála sv. Petra, která je dominantou města, představuje jedno z hlavních děl vrcholné a pozdní gotiky ve střední Evropě. Na architektuře i výzdobě chrámu se výrazně podíleli i spolupracovníci Petra Parléře z hutě sv. Víta v Praze. Zachované jsou jedinečné středověké sochy (řada z nich s unikátní ikonografií) i gotické barevné vitraje. Klášter sv. Jimrama z 8.-12. století je zas vynikající památkou románského umění. Bazilika s křížovou chodbou se z větší části dochovala ve středověké podobě s barokními úpravami interiéru. Kostel svatého Jana (Stiftskirche St. Johann) na náměstí vedle katedrály má pamětní desku připomínající křest 14 českých knížat v roce 845. Prohlédneme si také Kříž Přemysla Otakara II. v pokladnici v Řezně, jedno z nejvzácnějších zlatnických děl z přemyslovských Čech. K obědu v Řezně doporučujeme chřest s holandskou omáčkou a bramborami! Pro zájemce možnost návštěvy Historického muzea s galerií uměleckých děl tzv. Podunajské školy z období pozdní gotiky a renesance, včetně oltáře z dílny Monogramisty IP.
Nocleh v hotelu Zámek Kamenný Dvůr s možností večeře.
3. den
Po snídani odjezd do KADANĚ a dopoledne prohlídka jedinečného KLÁŠTERA FRANTIŠKÁNŮ - OBSERVANTŮ s kostelem Čtrnácti svatých Pomocníků. Klášter se těšil mocné ochraně katolických Lobkoviců a jeho kostel patří svou architekturou, malbami a oltáři mezi nejvýznamnější památky pozdní gotiky a renesance v celém regionu Krušnohoří a Saska. Jan Hasištejnský z Lobkovic tam dal vymalovat mimořádně kvalitní cyklus fresek ze života Kristova, s nejstarším pohledem na Kadaň a klášter. V kněžišti dal zřídit rodovou hrobku Hasištejnských s kamennou tumbou a dvěma reliéfy - živého a mrtvého rytíře. Jde o unikátně zachovalé tzv. transi v české pozdní gotice. Autorem jeho sochařské výzdoby z roku 1516 je významný saský kameník a sochař Ulrich Creutz.
Odpoledne pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v MOSTĚ, který byl vystavěn podle plánů Rejtova žáka architekta Jakuba Heilmanna ze Schweinfurtu. Jakub současně stavěl i kostele v Annabergu, jehož prohlídka je naplánována v první den exkurze. Při likvidaci starého města Mostu z důvodu těžby uhlí byl kostel přesunut v roce 1975 do blízkosti barokního špitálu s gotickým kostelem sv. Ducha. Přesun kostela je zapsán do zlaté knihy Guinessových rekordů tisíciletí jako nejtěžší předmět přepravovaný po kolejích, protože jeho celková váha činila 12 tisíc tun. V interiéru kostela je instalována nádherná expozice gotického a renesančního umění severozápadních Čech. Kostel navštívíme včetně jeho unikátně zachovalých krovů.
Pozdě odpoledne návštěva LOUN a prohlídka jeho unikátního pozdně gotického chrámu sv. Mikuláše. Který je dílem geniálního královského architekta Benedikta Rejta, který vytvořil síňové trojlodí s krásnou krouženou klenbou a jehlancovou střechou, tvořící protějšek blízkých kopců Českého středohoří.
Příjezd do Prahy kolem 20.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ, POKOJE
Hotel Zámek Kamenný Dvůr****, Kynšperk nad Ohří.
Všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení, trezor, minibar, satelitní TV s rádiem, některé psací stolek. Kombinace moderního stylu a nadčasové elegance dodá ubytování tu pravou zámeckou atmosféru.
Hosté mají zdarma k dispozici hotelové wellness, kde mohou relaxovat ve finské, parní nebo v eukalyptové sauně a relaxačním bazénku s mořskou vodou vyhřívanou na 30°C.
STRAVOVÁNÍ
Snídaně v hoteluZÁKLADNÍ CENA ZAHRNUJE
-
dopravu autokarem
-
2x nocleh v hotelu
-
2x snídani
-
služby průvodce
-
osobní audiosystémy
-
místní poplatek
-
zdarma vstup do hotelového wellness
ZÁKLADNÍ CENA NEZAHRNUJE
- vstupné do objektů
- pojištění
POZNÁMKY
Zájezd pořádá cestovní kancelář SLAN tour ve spolupráci s uměleckohistorickou agenturou ARS AURO PRIOR PhDr. Petera Kováče a s Klubem přátel Stavitelů katedrál. Průvodcem bude historik umění PhDr. Peter Kováč.