Budapešť - hlavní město Maďarska - SLAN tour
Budapešť - hlavní město Maďarska
KONTAKTNÍ INFORMACE
Web termalni-lazne.info provozuje SLAN tour s.r.o.
tel.: (+ 420) 312522702
mob.: (+ 420) 604255018
e-mail: info@slantour.cz
web: www.slantour.cz
Budapešť - hlavní město Maďarska
Budapešť je hlavní město Maďarska a zároveň hospodářské, dopravní a kulturní centrum země. Velkoměsto, které vzniklo roku 1873 sloučením tří, do té doby samostatných, částí Budína, Starého Budína a Pešti, se rozkládá na obou březích řeky Dunaje. Žije zde okolo 1,7 milionu obyvatel, v aglomeraci pak okolo 2,4 milionu obyvatel.Historie města sahají až do doby římské, kdy zde kolem roku 89 n. l. založili Římané osadu Aquincum. K ochraně zdejšího přechodu přes Dunaj bylo i na protějším (pešťském) břehu zřízeno opevněné Contra Aquincum. Úpadek Římské říše a období stěhování národů pak znamenaly také vylidnění Aquinca. Poté se zde ve vládě vystřídali Hunové, Ostrogóti, Langobardi, Avaři, Slované a nakonec počátkem 10. století se zde usadili Maďaři vedení knížetem Arpádem. V roce 1148 vznikla na levém břehu část Pešť. Od roku 1261 až do 16. století zde sídlili uherští králové. Kolem nového hradu se brzy rozrostlo město, které převzalo název staršího sídla v severním sousedství - Budín. Budín i Pešť vzkvétaly hlavně za vlády Zikmunda Lucemburského a Matyáše Korvína. Tehdy zde vznikla první univerzita roku 1395 a tiskárna z roku 1473.
Po roce 1526 však velkou část Uher včetně dnešní Budapešti obsadili Turci. Řada křesťanských kostelů tak byla změněna v mešity či zbořena a velký počet německých a maďarských měšťanů odešel. Místo nich se zde usazovali Srbové, Arméni a Řekové - podrobené národy Osmanské říše. Pozitivní však bylo, že se uherské lázeňství protlo s osmanským a došlo tak k rozvoji nemalého počtu koupelí. Mnohé dodnes fungující lázně pocházejí ještě právě z časů tureckého panství. Roku 1686 převzali vládu nad městem Habsburkové a mohlo tak město začít opět vzkvétat. 1. ledna 1873 pak mohlo dojít, díky uznání Maďarska, ke sjednocení měst. Pešť, Budín a Starý Budín v město jedno, tedy Budapešť.
Po první světové válce se i přes rozpad Rakouska-Uherska Budapešť stále rozrůstala a roku 1930 překročil počet obyvatel hranici jednoho milionu. Druhá světová válka však ve městě zanechala obrovské škody. V roce 1944 ustupující německá armáda vyhodila do povětří všechny mosty přes Dunaj a následujících 6 měsíců se zuřivě bránila na pravém břehu. Zejména Hradní čtvrť byla dělostřeleckou palbou téměř srovnána se zemí. Během několika let po osvobození byly nejhorší škody opraveny, ačkoliv například obnova mostů byla velmi nákladná.
Díky bohaté historii města zde můžeme najít spoustu zajímavých pamětihodností. Na pravém, budínském, břehu najdeme vrch Gellért se sochou Svobody, citadelou a sochou sv. Gellérta. Dále zde nalezneme hradní vrch Várhegy s mohutným královským palácem obehnaným kamennou zdí. Nejnápadnější stavbou levého, pešťského, břehu je neogotická budova parlamentu (Országház), která je 100 let stará, 268 m dlouhá a 96 m vysoká. Má téměř 700 místností a na jeho výzdobě se podíleli nejlepší umělci své doby v zemi. Je považována za jednu z největších vládních budov v Evropě.
Za návštěvu také jistě stojí Bazilika svatého Štepána, což je kostel zasvěcený prvnímu maďarskému křesťanskému králi. Další pamětihodnosti je náměstí Hrdinů, jež bylo vybudováno k oslavě tisíciletého výročí země. To se skládá ze souboru sloupů, věnovaných nejdůležitějším postavám maďarských dějin. Váci utca je zase jedna z nejvýznamnějších ulic v centru metropole. Ačkoliv se nejedná o rušnou třídu, je ukázkou měnících se architektonických stylů 19. a 20. století.
Pro milovníky kultury čeká v Budapešti přes šedesát muzeí, dvě opery, čtyřicet sedm divadel, šestnáct koncertních síní a sedm amfiteátrů. Zkrátka nepřijdou ani milovníci zeleně a přírody, protože má město velký počet parků a lesů. Největším Budapešťskýcm parkem je Park Népliget, ve kterém najdeme dokonce i planetárium. Zajímavá je také přírodní rezervace přímo ve městě - Orlí vrch. Bez zajímavosti není ani Városliget, což je městský sad s velkým umělým jezerem.
Důležité je také zmínit, že Budapešť je jediným velkoměstem na světě, ve kterém je více jak stovka termálních pramenů a studní. Dá se říct, že metropole stojí převážně na bublající půdě. Celkem 123 pramenů zde denně vychrlí více než 70 milionů litrů vody o teplotě 26-76 °C. Léčivé vlastnosti pramenů jsou různé, takže jsou každé lázně zaměřeny na jiné choroby. Lázeňské budovy jsou také zajímavou pamětihodností. Královské lázně, lázně Raitzen a Rudas jsou provedeny v římském, případně tureckém stylu, zatímco lázně Széchenyi byly zbudovány ve stylu neoklasicistním.